NARZUTY I KOCE – wełna, bawełna, satyna, a może akryl?

Koce i narzuty na łóżko – jakie?

Koce i narzuty – aranżując zarówno sypialnię, jak i salon należy zwrócić przede wszystkim uwagę na dobór odpowiednich kolorów oraz mebli, jednak równie ważne są dodatki. Jeśli chodzi o sypialnię, bardzo ważnym elementem jej wystroju jest narzuta, która pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Z kolei w salonie ważnym elementem aranżacyjnym jest koc, którym w chłodne dni można się przykryć, natomiast na co dzień sprawdza się on idealnie, jeśli narzucony jest na fotel lub kanapę. Na co jednak należy zwrócić uwagę podczas zakupu narzuty oraz koca?

koce

Narzuta na łóżko

Decydując się na zakup narzuty, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej kolor, który powinien współgrać z ogólną aranżacją pomieszczenia, ponieważ stanowi świetny element dekoracyjny. Niezwykle ważny jest również jej rozmiar, który powinien idealnie okrywać łóżko, dlatego też najlepiej, aby sięgała ona mniej więcej do podłogi, jednak nie powinna się z nią stykać. Przed zakupem narzuty warto zatem bardzo dokładnie zmierzyć łóżko, aby dokonać najwłaściwszego wyboru. Kolejnym ważnym elementem jest materiał, z którego narzuta została wykonana, ponieważ łatwość jej utrzymania w czystości jest bardzo ważna. Obecnie bardzo popularne są narzuty satynowe i akrylowe, jednak mogą się ześlizgnąć z łóżka, natomiast te bawełniane są stabilniejsze, jednak podatne na zagniecenia.

Koc

Zakup koców to nieco inna bajka, ponieważ najważniejsze jest przede wszystkim określenie jego przeznaczenia. Jeśli koc ma służyć do okrycia ciała, to niezwykle ważne jest to, aby był przyjemny dla ciała, natomiast zimą powinien tworzyć idealną termoizolację. Bardzo dobrze w tym przypadku sprawdzają się koce wełniane, a także te bawełniane, ponieważ są odporne na rozciąganie, a także puszyste i miłe w dotyku. Jeśli chodzi natomiast o kupno koca, który ma posłużyć jako narzuta na kanapę, to bardzo ważne jest to, żeby się nie mechacił i był dosyć ciemny, ponieważ na jasnych kocach widać wszystkie zabrudzenia. Niezwykle ważny jest również jego rozmiar, który powinien być większy od kanapy, dlatego też przed zakupem należy ją bardzo dokładnie zmierzyć.