Kołdra – jaka do sypialni?

Kołdra powinna zapewnić latem odpowiednią cyrkulację powietrza, natomiast zimą powinna ogrzać ciało, ochraniając tym samym organizm przed wyziębieniem. W dawnych czasach kołdry produkowane były ręcznie, a ich wypełnienie stanowiły wyłącznie naturalne materiały. Obecnie jednak w sklepach dostępne są również pościele syntetyczne, które są nieco tańsze, jednak nie zapewniają takiego komfortu jak pościele naturalne. W jaki jednak sposób dobrać kołdrę do sypialni i na jakie ich rodzaje warto się zdecydować?

kołdra 4 pory roku

Pościel to niezwykle ważny element każdej sypialni, dlatego też należy ją dobrać w odpowiedni sposób. Oczywiście, jeśli chodzi o wygląd, to wszystkie pościele są identyczne, dlatego też najważniejszą kwestię odgrywa wybór wypełnienia takiej kołdry. Oprócz tego należy również zwrócić uwagę na wykonanie takiej kołdry, ponieważ jedynie ręcznie zszywane szwy są najbardziej wytrzymałe, a niezwykle ważne jest to, aby kołdra dobrze służyła domownikom przez jak najdłuższy czas. Kolejną ważną kwestią jest rozmiar kołdry, ponieważ powinna ona być idealnie dobrana do rozmiaru łóżka. Z tego też względu w pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie zmierzyć łóżko, a następnie otrzymane wymiary porównać z tymi, które znajdują się na opakowaniu kołdry.

Zarówno zbyt duża, jak i za mała kołdra nie jest polecana, dlatego też dokonanie odpowiednich pomiarów jest niezwykle ważne.

 Wypełnienie kołdry

Bardzo ciekawym produktem są kołdry 4 pory roku, które sprawdzają się idealnie przez cały rok, ponieważ są łatwe w utrzymaniu, latem zapewniają dobrą wentylację, natomiast zimą dobrze grzeją. Osoby, które zmagają się z alergiami na kurz i roztocza powinny wybierać kołdry antyalergiczne, które są przewiewne i posiadają specjalną powłokę bakteriobójczą. Bardzo drogie, ale i ekskluzywne są kołdry wełniane, które nie uczulają i pozwalają skórze oddychać. Sporą nowością na rynku są natomiast kołdry sylikonowe posiadające strukturę i właściwości podobne do puchu. Taką kołdrę można często prać, ponieważ nie odkształca się, jednak polecana jest głównie alergikom, gdyż ochrania wypełnienie przed atakiem roztoczy.